Koniec roku zbliża się nieubłaganie. Jak nagrodzić pilnego ucznia? Albo pogratulować mu jego osiągnięć? Specjalna nagroda? Nie ma lepszego prezentu niż książka. Te elementy to doskonałe i najbardziej sprawdzone nagrody dla dzieci (https://www.taniaksiazka.pl/t/nagrody-dla-przedszkolakow).

Jakie są uniwersalne książki dla uczniów?

Oczywiście, mogą to być książki dla nastolatków lub dla dzieci, które spodobają się każdemu. Dzięki powieściom dziecko zagłębi się w młodzieżową literaturę wyjątkową, odważną i fantastyczną, a przy tym rozwinie swoje umiejętności interpersonalne, inteligencję emocjonalną, ale też pozna wiele ciekawych wiadomości. A w głównej mierze spędzą nieodżałowane chwile z niezłą książką i nigdy nie przestaną czytać.

Co jeszcze może być uniwersalną nagrodą?

Oczywiście, nagrody dla dzieci mogą to być różne albumy czy słowniki, ale one zwykle zadowalają dzieci w znacznie mniejszym stopniu niż powyższe propozycje. Choć zdarzają się godne uwagi wyjątki, np. książki z serii “Pytania i odpowiedzi”, w których młodzi ludzie mogą znaleźć odpowiedzi na całe mnóstwo dręczących ich pytań. Przecież nawet nauczyciel nie wie wszystkiego.

Czy jest coś bardziej osobistego?

Jeśli wiemy, że nasz uczeń np. zamierza z nim startować w zawodach, jest gotowy do olimpiady, albo ma z nim zdrowy związek, to będziemy dokładnie wiedzieć, jakie książki go zainteresują. Młody naukowiec? Możemy kupić światowy bestseller, w którym uczeń dowie się wiele o nauce i przekona się, że proste pytania nie zawsze mają bezpośrednie odpowiedzi. A może miłośnikiem dobrej literatury? A cóż może być bardziej radosnego niż zaszczepienie w nastolatkach miłości do ulubionych powieści? Czy to będzie nasza narodowa literatura, ważne jest, aby uczeń nauczył się czegoś, co na zawsze zwiąże jego życie z literaturą. Coś bardziej egzystencjalnego dla nastolatka? Kafka lub Camus byliby idealni. Po tych publikacjach już nigdy nie spojrzy na naszą rzeczywistość w ten sam sposób.

Książki na temat sztuki lub historii

Tutaj albumy będą idealne. Możliwość obejrzenia najwybitniejszych dzieł malarskich, rzeźbiarskich, architektonicznych pozwoli uczniowi poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, a równocześnie zapewni stały dopływ doznań estetycznych, gdzie na świecie jest szaro i smutno. Nie zaszkodzi przypomnieć sobie niektóre wydarzenia historyczne, przynajmniej w odniesieniu do dynastii Piastów czy historii Japonii. Wybór jest ogromny. Znalezienie tego, co najbardziej przemawia do młodych czytelników jest po prostu delikatne.

 

Daniel