Pod koniec roku nauczyciele stają przed dylematem, jaką książkę wybierać, którą mogą nagrodzić swoich wybitnych uczniów. Nie jest jednak trudno wybierać pozycję książkową w oparciu o ich zainteresowania.

Jakie lektury wybierać dla humanistów?

Czy uczeń wygrał jakiś konkurs, a może olimpiadę? Jakie książki można mu podarować na nagrody szkolne? Przecież oni wszyscy mają słowniki już w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Sfrustrowany nauczyciel zastanawia się, jak nagrodzić sumiennego ucznia. A może wybierzesz coś innego? Na koniec roku nauczyciele stają przed dylematem – jaką książką nagrodzić swojego zdolnego ucznia. Mam nadzieję, że poniższa lista pomoże Ci wybrać książki, które odpowiadają zainteresowaniom Twojego ucznia. Czy Twój uczeń wygrał konkurs z języka polskiego, a może olimpiadę polonistyczną? Jakie książki na nagrody szkolne możemy mu/jej podarować? Przecież słowniki dostają wszyscy w 3 klasie szkoły podstawowej. Czy może wybrać coś innego? Uczeń, który ma w głowie zasady gramatyki, nieustannie poprawiając je, aby upewnić się, że używa słów poprawnie i nie popełnia typowych błędów? Z pewnością doceni dobry słownik. Ta obszerna, ale niezbyt gęsta książka obejmuje wszystkie najważniejsze zasady gramatyczne. Autorzy zwracają uwagę na najważniejsze błędy i pomagają posługiwać się poprawną polszczyzną na co dzień.

A może coś z fantastyki?

A może uczeń wolał czytać głębiej? Czy omawiając “Hobbita”, nawiązywał już do “Władcy Pierścieni” i na każdą wzmiankę o Sienkiewiczu wskazywał postaci z całej Trylogii? Dlaczego nie dać mu książki, którą lubi? Fan Sienkiewicza – może “Quo vadis”, fan Tolkiena chciałby coś tego autora. Może zainteresuje go książka zarezerwowana dla szkół średnich? Możemy polecić Kafkę, Gombrowicza, a nawet Mickiewicza. Czy lubi poezję? Z pewnością wybrani autorzy, którzy mogą zainteresować młodego czytelnika i sprawdzą się jako nagrody dla dzieci ze strony www.taniaksiazka.pl.

Książki o tematyce historycznej

Uczeń wykracza w historię? Jest wiele książek o historii. Może interesuje się wojną? Warto zaproponować różne tematy związane z obozami. Czy wolisz średniowiecze? Wiele książek z pewnością go zainteresuje. A może starożytność? Starożytna mitologia? A może sztuka? Książka z tej tematyki jest bardziej dogłębna niż niektóre powieści przygodowe. A wiedza, którą można zdobyć, jest niezastąpiona. Może malarstwo? Oczywiście, nie sposób wymienić wszystkich przedmiotów, które mogłyby stanowić dobry prezent dla młodego humanisty.

 

Daniel