Na koniec roku szkolnego, oprócz świadectw, uczniowie otrzymują również często dodatkowe nagrody. Może nie otrzymują ich wszyscy uczniowie, ale Ci bardziej zdolni za dobre wyniki w nauce oraz Ci, którzy brali udział w różnych konkursach. Jakie są to nagrody dla dzieci? Najczęściej są to książki, które dedykowane są dla poszczególnych kategorii wiekowych. Jakie są to książki? Różnego rodzaju. Czasem są to książki edukacyjne, czasem książki przygodowe, a czasem dzieła literackie z gatunku fantasy.

“Ten obcy”

Czasem nauczyciele wręczają również swoim podopiecznym lektury szkolne, które mogą im się przydać w kolejnych klasach. Jedną z takich lektur, która przyda się starszym uczniom jest “Ten obcy” – niesamowite dzieło Ireny Jurgielewiczowej. Jest to książka opowiadająca o losach młodych ludzi, która już od wielu lat znajduje się na liście obowiązkowych książek. Jest ona bardzo ważna, ponieważ opowiada o wartościach, jakich powinni nauczyć się młodzi ludzie. Głównymi bohaterami są Ulka, Pestka, Julek i Marian. Czwórka przyjaciół uwielbia spędzać ze sobą czas. Niedaleko swojej miejscowości znajdują wyspę, gdzie postanawiają urządzić bazę, gdzie nikt z dorosłych nie będzie miał wstępu. Tylko, że do ich azylu dostaje się obcy. Chłopiec ma na imię Zenek i jest ranny. Młodzi ludzie postanawiają zająć się swoim rówieśnikiem, który dopiero po jakimś czasie zaczyna im ufać. Na tyle, że opowiada im on swoją niezwykłą, ale za to bardzo smutną historię.

“Sprawa leworęcznej Lady. Enola Holmes. Tom 2”


Wszyscy znają niesamowitego detektywa Sherlocka Holmesa. W szczególności osoby dorosłe mogą co nieco opowiedzieć o książkach i filmach, gdzie można było spotkać tego bohatera. A czy ktoś wiedział, że ten oto detektyw miał siostrę, która co prawda sporo od niego młodsza, ale również kocha rozwiązywać zagadki kryminalne. Dowodzi tego Nancy Springer, która jest autorką tej książki. Enola chodzi co prawda do szkoły, ale zawsze znajduje czas na to, aby rozwiązać zagadki kryminalne – chociaż jej bratu nie do końca się to podoba. Tym razem bohaterka stanie się asystentką znanego perdytorysty. Do tego będzie musiała popracować nad tajemniczym zaginięciem lady Cecylii. Przy tej okazji Enola dowie się, co to tak naprawdę znaczy “proletariat” i po co jej to będzie. Czy życie osoby leworęcznej jest łatwe? Odpowiedź na te pytania oraz niesamowitą zagadkę kryminalną znaleźć można w jednej z lepszych powieści kryminalnych, dedykowanej dla młodych ludzi.

 

Daniel